Podmienky výberu
Obrazovka Podmienky výberu: “názov základnej zostavy“ sa objaví po stlačení tlačidla Podmienky výberu. Táto obrazovka slúži na zadefinovanie podmienok pre riadky tabuľky spojenej so zostavou. Len tie riadky sa dostanú do zostavy, ktoré spĺňajú zadefinované podmienky.
Na obrazovke vidno, že sú zadefinované podmienky rok = 2012 AND TZL > 0 . Do zostavy budú vybraté len tie riadky z tabuľky pre ktoré platí, že sú z roku 2012 a súčasne majú emisiu TZL vačšiu ako 0.
· Prvý stĺpec – obsahuje zoznam typu combo box s hodnotami AND alebo OR. Slúži na spájanie podmienok. Pre jednu zostavu je možné vytvoriť maximálne 6 podmienok. Okrem prvej podmienky každá ďalšia podmienka musí byť spájaná pomocou AND – súčasne alebo OR – alebo. Napríklad ak by v našom príklade podmienka vyzerala takto – rok=2012 OR TZL > 0, tak by to znamenalo, že do zostavy budú vybraté riadky ktoré sú z roku 2012 alebo majú emisiu TZL vačšiu ako 0. Takže všetky riadky z roku 2012 a každý riadok z iného roku, ktorý má emisiu TZL vačšiu ako 0.
· Stĺpec Názov – obsahuje combo box so zoznamom všetkých stĺpcov z tabuľky spojenej so zostavou. Pre každý stĺpec je možné definovať podmienku, nielen pre tie ktoré boli vybraté do zostavy.( Parametre stĺpcov). Stĺpce pre ktoré existuje číselník majú za názvom príznak (c).
· Stĺpec Relácia – obsahuje všetky relácie, ktoré je možné priradiť v NEIS Report. Podmienka vždy má tvar – stĺpec relácia hodnota – napríklad rok(sĺlpec) =(relácia) 2012(hodnota). V programe NEIS Report sú zadefinované tieto relácie:
· = > >= < <= <> - rovná sa, väčší, väčší rovná sa, menší, menší rovná sa, nerovná sa – napríklad rok = 2012, TZL >0, názov kraja < ‘T’ atď. Tieto relácie sa môžu používať s ľubovoĺným stĺpcom, nezáleží na dátovom type stĺpca. (Dátový typ stĺpca je vysvetlený v časti Parametre stĺpcov).
· Like – špeciálna relácia, smie sa používať len so stĺpcami s dátovým typom – reťazec. Napríklad názov okresu like ‘Brat%’ – táto podmienka vyberie do zostavy všetky riadky, ktoré majú hodnotu stĺpca názov okresu Brat a hocičo. (Bratislava,Bratislava I, Bratislava II atď). Podmienke názov okresu like ‘%na%’ vyhovuje každý riadok, kde názov okresu má hodnotu – ľubovoné znaky na ľubovoľné znaky – napríklad Dunajská Streda,Trnava,Bánovce nad Bebravou atď. Špeciálny znak % nahrádza ľubovoľnú množinu znakov. Ďalší špeciálny znak _ (podčiarkovník) nahrádza jeden konkrétny znak. Napríklad podmienke názov okresu like ‘%na_s%’ vyhovuje práve Dunajská Streda.
· IN – podmienky tvorené pomocou relácie IN majú tvar – kraj IN (‘1’,’2’,’3’) znamená to, že podmienke vyhovujú riadky, ktoré majú hodnotu stĺpca kraj z množiny ‘1’,’2’ a ‘3’. IN sa môže používať pre ľubovoľný dátový typ ale nezvykne sa používať pre reálne číslo. V prípade, keď sa používa reťazec, špeciálne znaky z relácie like neplatia.
· NOT IN – podmienky tvorené pomocou relácie NOT IN majú tvar – kraj NOT IN (‘1’,’2’,’3’) znamená to, že podmienke vyhovujú riadky, ktoré majú hodnotu stĺpca kraj inú ako hodnoty z množiny ‘1’,’2’ a ‘3’. NOT IN sa môže používať pre ľubovoľný dátový typ.
· Stĺpec hodnota – tu sa zadáva hodnota pre podmienku. Hodnota musí korešpondovať s dátovým typom vybratého stĺpca. Napríklad v podmienke rok = 2012, hodnota 2012 musí byť celé číslo. Nie je možné napísať , že rok = ‘aba’ alebo rok = 1256.36. Keď stĺpec má typ
· Celé číslo – hodnota musí byť celé číslo, môže obsahovať len číslice.
· Číslo – hodnota musí byť číslo alebo celé číslo, môže obsahovať aj desatinnú bodku.
· Reťazec – hodnota je reťazec a musí byť uzavretá do apostrofov. Napríklad názov okres like ‘Brat%’
· V prípade keď ako reláciu používame IN alebo NOT IN tak hodnota musí mať tvar (hod1, hod2, hod3). Musí začínať a skončiť zátvorkou a jednotlivé hodnoty musia byť oddelené čiarkou. Pred uzatváracou zátvorkou nie je čiarka. Pre zadávanie jednotlivých hodnôt platia presne rovnaké pravidlá, aké boli vymenované vyššie. Napríklad názov okresu IN (‘Bratislava I’,’Galanta’,’Senica’) ale ROK IN (2012,2013) .
· Stĺpec číselník – niektoré stĺpce majú preddefinované hodnoty, napríklad kraj, okres, identifikátor paliva atď. Stĺpce pre ktoré existuje číselník majú za názvom príznak (c). Pre tie stĺpce je možné vybrať hodnotu aj pomocou tlačidla Číselník. Po kliknutí na tlačidlo sa zobrazia preddefinované hodnoty pre stĺpec (keď stĺpec nemá preddefinované hodnoty tak sa zobrazí hlásenie) a je možné z nich vybrať jednu alebo viacero hodnôt. Po stlačení tlačidla Výber sa vybrané hodnoty sa prenesú do podmienky.
· Stĺpec Vymaž riadok – po kliknutí na tlačidlo budú vymazané podmienky v aktuálnom riadku. Po stlačení Zápis sa zmena podmienok prenesie do zostavy.
Chyby pri zostavovaní podmienok
Pri vytváraní podmienok je možné sa ľahko pomýliť. Napríklad sa vytvorí podmienka s chybnou hodnotou – kraj = 1. Na prvý pohľad to vyzerá dobre. Ale v tabuľke stĺpec kraj je reťazec a preto musí byť v apostrofoch. Správna podmienka by vyzerala takto – kraj = ‘1’. Ďalšie chyby môžu byť nezadanie AND alebo OR, relácia like spojená s dátovým typom iným ako reťazec atď. Program neumožní uložiť alebo zobraziť výsledok zostavy s chybnými podmienkami. Napríklad zadajme podmienku kraj = 1. Po kliknutí na tlačidlo Zobrazenie zostavy sa objaví okno s chybovým hlásením.
Po kliknutí na Návrat sa vrátime do okna, kde sa zadávajú podmienky, a zobrazí sa chybové hlásenie popisujúce konkrétnu chybu v konkrétnej podmienke. Teraz vidno, že chyba nastala v podmienke č.1 a že hodnota je reťazec .... Najvýhodnejší spôsob ako sa presvedčiť či naše podmienky sú v poriadku je stlačiť tlačidlo Podmienky výberu. Keď sa nezobrazia žiadne chybové hlásenia, tak podmienky boli zadané správne. V opačnom prípade je potrebné ich opraviť. Napríklad vymazaním obsahu riadku s chybnou podmienkou stlačením tlačidla Vymaž riadok.